Jak oswoić kota z nowym domkiem?
2025-05-22 15:38:00Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na zapoznanie kota ze swoim nowym domkiem. Spraw, żeby pokochał swoją rezydencję!
Pokaż kotu, że jego domek jest fajny
Sytuacja, w której kot nie polubił się ze swoim domkiem ze względu na niechęć do kartonu, zdarza się w moim doświadczeniu rzadko. Problemem często okazuje się być coś innego – a dzięki temu wpisowi unikniesz najczęstszych błędów, które jako właściciel kota możesz przypadkiem popełnić!
…Ale w domu najlepiej
Jest to najbardziej istotna kwestia – kot ma w Twoim domu czy mieszkaniu swoje ulubione miejsca, a co za tym idzie, ma też takie, w których być nie lubi. Domek warto postawić tam, gdzie wiesz, że będzie chciał spędzać czas. Dopiero gdy zwierz w komfortowej dla siebie lokalizacji zaaklimatyzuje się do nowej kryjówki, możesz próbować przesuwać ją w miejsce, w którym wcześniej nie stało nic, co przyciągałoby kocią uwagę.
Przykład? Postawienie domku w przedpokoju w sytuacji, gdy kot boi się trzasku drzwi wejściowych, niemal na pewno będzie wiązać się z tym, że futrzak nawet nie spojrzy na domek. Jeśli natomiast ustawisz go w pobliżu swojego biurka, łóżka czy kanapy, żeby mógł pobyć blisko Ciebie i obserwować otoczenie, możesz spodziewać się zainteresowania!
Coś miękkiego do środka
Świetną metodą na zachęcenie zwierzaka do spędzania czasu w domku jest wyłożenie go czymś miękkim i wygodnym – legowiskiem, kocykiem, poduszką na krzesło albo starym ręcznikiem. Dzięki temu pupil szybko oswoi się z myślą, że kartonowy domek to nie tylko przestrzeń do eksploracji i zabawy, ale też do drzemania i odpoczywania od nadmiaru bodźców. Wyłożenie modułów materiałem ma jeszcze jedną zaletę – akustycznie wygłusza jego wnętrze, eliminując echo i odgłosy, które niektórym zwierzakom mogą przeszkadzać w przypadku kartonowych akcesoriów.
Sprawdza się tu też zasada, że kot lubi to, co znajome. Jeśli do środka domku włożysz kocyk, na którym zwierz często leży i zostawił przez to na nim swój zapach, szanse na natychmiastową aklimatyzację mocno wzrastają.
Coś na ząb
To porada dla właścicieli zwierzaków, które na widok lub zapach smakołyków czują nagły przypływ odwagi. Umieszczenie w każdym z modułów czegoś do jedzenia zachęci zwierza do szybszego eksplorowania nowej przestrzeni. Możesz także spryskać wnętrze domku sprayem z kocimiętką, walerianą lub matatabi. Najpierw upewnij się jednak, że Twój kot lubi te zapachy – na niektóre osobniki mają one efekt przeciwny od pożądanego!
Nie ma to jak zabawa
Bawiąc się z pupilem (np. kocią wędką), możesz naprowadzić go w stronę domku, żeby w ten sposób oswoić go z nową kryjówką. Jeśli dobrze pójdzie, pomożesz zwierzowi w stworzeniu pozytywnych skojarzeń z domkiem!
Wspólne składanie
Jeśli zaczniesz składać moduły, jest duża szansa, że ciekawski osobnik zacznie kręcić się w pobliżu i zaglądać Ci przez ramię. Pozwól mu pochodzić po kartonie, powąchać go i poprzyglądać się Twoim architektonicznym wyczynom. Już na starcie zwiększysz w ten sposób jego poziom zainteresowania!
Po prostu... Wstaw zwierza do środka!
Uwaga – tę metodę warto przetestować tylko w przypadku, gdy Twój pupil jest odpowiednio nauczony i przyzwyczajony do podnoszenia, a co za tym idzie, nie zareaguje na sytuację stresem!
Ta metoda dobrze sprawdza się zwłaszcza w przypadku strachliwych zwierzów, które w pierwszym odruchu mogą być niechętne, aby wejść do środka kartonowego domku, obawiając się, że nie ma z niego szybkiej i bezpiecznej drogi ucieczki. Wkładając go do środka, pomagasz zwierzakowi w spojrzeniu na nową kryjówkę z nowej perspektywy. Jeśli budujesz konstrukcję piętrową, możesz położyć kota na którymś z wyższych pięter, żeby pomóc mu zrozumieć, ile zakamarków ma do dyspozycji! Po wstawieniu go do środka polecam odsunąć się nieco i pozwolić mu na samodzielną i spokojną eksplorację – zestresowanie go może sprawić, że do swojego domku nie przekona się w ogóle. Warto połączyć metody i zawczasu umieścić też w środku coś smacznego.
Na tym blogu znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat kotów, królików, a także produkowanych przeze mnie domków. Dowiedz się, jak poprawnie karmić królika, jak stworzyć kotu przestrzeń do relaksu i jak budować angażujące dla pupila konstrukcje z modułów ZooLokum. Poznaj powody, dla których karton to jeden z najlepszych materiałów na domki dla zwierząt i dlaczego warto dać królikowi szansę na uczestniczenie w budowie własnej norki.
Blog o kotach i królikach
Na moim blogu pojawiają się wyłącznie sprawdzone informacje o kotach domowych i królikach. Staram się zamieszczać tu materiały, dzięki którym lepiej zadbasz o zdrowie i dobrostan swojego zwierzaka, a także w pełni wykorzystasz możliwości moich kartonowych domków. Przeczytaj moje poradniki, jeśli chcesz, żeby kartonowy domek sprawiał pupilowi jeszcze większą frajdę.
Blog o kotach i królikach prowadzony z miłości do zwierząt
Wszystko o kotach domowych i królikach, co znajdziesz na moim blogu, odnosi się do wartościowych zagadnień związanych z opieką nad tymi zwierzętami. Informacje o kotach domowych zawarte w tych wpisach pomogą Ci lepiej zrozumieć, jaki domek będzie idealną kryjówką i przestrzenią zabaw dla Twojego zwierza. Dopasuj kształt swojej budowli ZooLokum do charakteru i upodobań zwierzaka, żeby w pełni cieszył się swoją rezydencją!
Blog o królikach. Porady, instrukcje i ciekawostki o królikach domowych
O dobrostanie królików domowych, prawidłowej diecie i minimalnych dopuszczalnych rozmiarach klatki mówi się zdecydowanie za mało. Moją misją jest, aby propagować świadome podejście do opieki nad tymi zwierzętami, promować uważność na ich potrzeby i gotowość na pomoc w sytuacji, gdy zauważymy, że królik nie czuje się najlepiej. Każdy królik zasługuje na zdrowe i szczęśliwe życie. Świadoma opieka to coś więcej niż tylko ciekawostki o królikach domowych – to rzetelna wiedza na temat żywienia i naturalnych potrzeb, których spełnianie przyczyni się do większego zadowolenia pupila.
Cenne informacje o kartonowych domkach. Jak je budować, o co zadbać, na co zwracać uwagę?
Poza informacjami o kotach domowych i ciekawostkach o królikach domowych znajdziesz tu także poradniki, które pomogą Ci w dobraniu odpowiedniego zestawu modułów i zaprojektowaniu z nich domku o estetycznym i atrakcyjnym dla zwierzaka kształcie. Dowiesz się, jak zachęcić do korzystania z domku bojaźliwego pupila lub po prostu zwierzaka, który nie miał wcześniej do czynienia z kartonem.